Et samlingspunkt for alle hundeeiere
Om Drammen Hundepark
Det er vi, Renate og Jostein Lund, som eier og driver Drammen Hundepark i Solbergelva. Vi ønsket å skape mer enn et sted for hundetrening – et sted der hundeeiere kan møtes, lære og ha det hyggelig sammen med hundene sine. Idah har Drammen Hundepark utviklet seg til et stort hundesenter med mange ulik tilbud samlet på et sted.
Møt gjengen

Renate og Jostein
Eiere og drivere

Beate
Fotograf og digital designer

Stine
Butikkansvarlig
Vår historie
Fra potter til poter
Før Drammen Hundepark ble til, var bygget et familiegartneri. Edvard Lund Blomster hadde produsert potteplanter gjennom tre generasjoner. Da utenlandsimporten etterhvert tok over mer av markedet, måtte vi tenke nytt. Drivhuset var forholdsvis nytt etter et jordras i 2001, og etter hvert vokste ideen frem om å bruke det til noe helt annet.
2010
I 2010 var planen klar. Drivhusbordene skulle ut, området skulle planeres og det skulle legges kunstgress. Det tidligere drivhuset skulle bli treningshall for hund.
Siden den gang har hallen blitt oppgradert gradvis, blant annet med elektriske skillevegger, nytt skyggeanlegg, innvendig kledning og nytt tak med plastplater. Da vi til slutt byttet ut det karakteristiske gule plantelyset, var det ikke lenger mye som minnet om det gamle drivhuset.
Flere påpekte at det manglet en inngjerdet hundepark i Drammen. Vi leide derfor et område ved siden av og gjerdet det inn – og slik ble det populære hundejordet vårt til.
Treningshallen, med kunstgress og varme året rundt, ble raskt populær. Etter hvert økte aktiviteten, og behovet for både parkeringsplasser og flere tilbud vokste.
I tilknytning til hallen startet vi en liten kafé med salg av hundeutstyr. Etter hvert som årene gikk, måtte flere og flere av kafébordene vike for varer. Den lille kafébutikken utviklet seg gradvis til hundebutikken vi har i dag.
Siden den gang har Drammen Hundepark fortsatt å vokse, med flere tilbud og tjenester for hunder og hundeeiere – men utgangspunktet er fortsatt det samme gamle drivhuset som i 2010 fikk kunstgress i stedet for potteplanter.
2012
I 2012 åpnet hundefrisøren, og i dag er det fire frisører i sving i lokalene utenfor treningshallen. Samme år åpnet vi også selvvaskestasjonen for hund i underetasjen.
2017
I samarbeid med Drammen Brukshundklubb etablerte vi i 2017 en stor utendørs treningsbane med gress. Det ga oss mulighet til å utvide aktiviteten utendørs, og banen brukes i dag til både trening, kurs og arrangementer.
2018
Det hadde vært kursaktivitet i Drammen Hundepark helt siden oppstarten, men i 2018 etablerte vi vår egen hundeskole Siden den gang har hundeskolen vokst, og vi har fått en fast og erfaren instruktørgjeng.
2019
I 2019 bygget vi vårt eget verksted og startet produksjon av treningsutstyr til hund. Her produserer vi blant annet apporter, plattformer og annet utstyr til hundetrening og konkurranselydighet.
2020
Ela startet opp Hjertedyr Begravelsesbyrå og Smådyrkrematorie her i 2020.
2022
På grunn av stor etterspørsel etter hjelp med utfordrende atferd hos hund, startet Marianne som atferdsterapeut på fulltid i 2022. Siden da har hun jobbet med å veilede hunder og eiere for å skape trygghet, mestring og gode hverdagsrutiner.
2023
I 2023 satset vi for fullt på nettbutikken vår, med et stadig større utvalg av hundeleker, treningsutstyr og utstyr til hundesport.
Samme år ble Kjersti en del av Drammen Hundepark som Hundeterapeut, med behandling og oppfølging av hunder.
2025
I 2025 bygget vi ut hundebutikken for å få plass til et stadig større utvalg av hundeutstyr. Samme år etablerte vi også et eget styrkerom for trening og behandling. Her tilbyr hundeterapeut Kersti behandling, samtidig som rommet kan leies til egentrening.
2026
Drammen Hundepark er i stadig utvikling. I 2026 har vi blant annet videreutviklet utebanen med speil, mer inngjerding og nye porter, og gjort flere forbedringer på anlegget for å skape enda bedre forhold for både hunder og eiere.
I dag
I dag har Drammen Hundepark utviklet seg til et komplett hundesenter med et stort og variert tilbud til hunder og hundeeiere. Her jobber vi sammen med instruktører, hundefrisører, hundeterapeut og andre fagpersoner, i tillegg til teamet vårt i butikk, nettbutikk og verksted.
Selv om mye har skjedd siden det gamle drivhuset ble gjort om til treningshall i 2010, er vi fortsatt opptatt av det samme: å utvikle Drammen Hundepark videre og skape et godt sted for både hunder og mennesker.
– Jostein og Renate